Uprawa konopi siewnych stała się w ostatnich latach wielomiliardowym biznesem w Europie. Zyski z tej branży na świecie można szacować w miliardach dolarów. Również w Polsce podążamy za tym trendem. Według danych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, powierzchnia uprawy Cannabis Sativa L. wzrosła pięciokrotnie w latach 2012-2019. W przyszłości te liczby z pewnością będą rosnąć, więc warto bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu.
Dopuszczalna ilość THC w konopiach siewnych
Uprawa konopi siewnych jest powszechnie legalna w krajach Unii Europejskiej, ale jest ograniczona przez poziom THC, który powinien być poniżej 0,2%. Niektóre kraje, takie jak Austria i Włochy, podniosły ten limit do odpowiednio 0,3% i 0,6%. Rolnicy argumentują, że limit ten powinien zostać podniesiony do 1% THC (przy takim stężeniu roślina nie ma działania psychoaktywnego), co dałoby im możliwość uprawy większej liczby odmian konopi. W Polsce, na przykład, można uprawiać tylko kilka z ponad 60 dostępnych w Europie rodzajów konopi przemysłowych.
Warunki uzyskania pozwolenia na uprawę konopi
Aby otrzymać pozwolenie na uprawę konopi, należy spełnić kilka warunków. Zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne mogą ubiegać się o zezwolenie, ale muszą być bezkarne za:
- nielegalną uprawę maku, konopi lub krzewu koki
- nielegalną uprawę maku niskomorfinowego lub konopi włóknistych
- zabór w celu przywłaszczenia lub kradzieży z włamaniem środków odurzających, substancji psychotropowych, nowych substancji psychoaktywnych, mleczka lub słomy makowej.
Konieczne jest również przedstawienie kontraktu z podmiotem upoważnionym do skupu konopi lub zobowiązania do jej samodzielnego przetworzenia. Wniosek o zezwolenie należy złożyć w urzędzie miasta lub gminy, na terenie której planuje się uprawę.”
Szacowane plony z uprawy konopi
Coraz więcej rolników decyduje się na uprawę konopi, która może przynieść szacunkowy zarobek w wysokości około 15 tys. zł z 1 hektara, a także korzystać z rządowych dofinansowań zależnych od powierzchni pola. Rynek zbytu nadal się rozwija, dlatego osoby rozpoczynające uprawę nie powinny mieć problemów z sprzedażą plonów.
Konopie są atrakcyjne dla rolników ze względu na swoje niewygórowane wymagania. Można je uprawiać w prawie każdym klimacie i potrzebują jedynie ziemi, wody i słońca, a także są odporne na suszę, silne wiatry, grad i burze. Nie wymagają też dużego nawożenia ani stosowania pestycydów. Można nawet nazwać je “pozytywnym chwastem”. Oczywiście roślina ma swoje preferencje, takie jak lekka ziemia, regularne opady, nawozy organiczne i dużo słońca. Dostarczając im tych kilku czynników, możemy liczyć na obfite plony.
Czynnik naturalny
Innym czynnikiem, który może przekonać wiele osób to fakt, że taka uprawa ma bardzo dobry wpływ na środowisko naturalne. Hektar konopi w 3 miesiące produkuje tyle samo tlenu co hektarowy 50 letni las. Co więcej cechuje je ujemny bilans emisji CO2, wynoszący około -0,62kg ekwiwalentów kilograma CO2. Oznacza to, że roślina podczas swojego krótkiego żywota pochłania więcej dwutlenku węgla, niż jest emitowane do atmosfery podczas: uprawy, zbioru, transportu i przetwarzania. Gleba na której uprawiane są konopie staje się bardzo bogata w pożyteczne drobnoustroje. Po zbiorach plonów wielu rolników decyduje się na użycie nie potrzebnych resztek rośliny jako naturalnego nawozu, gdyż zawierają wysoką zawartość potasu, azotu i fosforu. Innym ciekawym faktem jest, że konopie oczyszczają środowisko. Rośliny te wykazały, że mogą eliminować toksyny, metale ciężkie i substancje radioaktywne ze środowiska. Naukowcy posadzili je w Czarnobylu i odkryli, że cannabis przeprowadził fitoremediację i usunął szkodliwe substancje z gleby lepiej niż jakakolwiek inna roślina.
Podsumowanie
Jak widać jest to bardzo ciekawy temat. Uprawa konopi może być nie tylko opłacalna finansowo, ale może przynieść wiele dobrego dla naszej planety. Jeśli jesteście zainteresowani uprawą, możecie poszukać kontaktu do wielu organizacji, które pomogą wam z procedurami, dostarczą odpowiednie nasiona, a nawet odkupią gotowy materiał konopny.
W trosce o zdrowe życie,
Team Extrakt
Pomocne linki:
- https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zezwolenia-koncesje-wpisy-do-rejestru/chce-uzyskac-zezwolenie-koncesje-wpis-do-rejestru-dzialalnosci-regulowanej54/proc_302-zezwolenie-na-uprawe-konopi-wloknistych?fbclid=IwAR31dxKR2X8jyDj49CjLmhZdDF2_TLsyPMIsRmvk1ZM7JBS5A3CsdItdvwQ
- https://infostrow.pl/wiadomosci/mozna-skladac-wnioski-na-uprawe-konopii-dotacje-nawet-kilkanascie-razy-wyzsze/cid,85719,a?fbclid=IwAR2xj_UYKAdFCHvF7iZPVoG9MI9BbrsDaNdVDF19pagDsTFy6V2gW1cekKU#:~:text=Okazuje%20si%C4%99%2C%20%C5%BCe%20na%20jednym,do%20powierzchni%20upraw%20konopi%20w%C5%82%C3%B3knistych
- https://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/platnosci-bezposrednie/platnosci-bezposrednie-w-roku-2019/platnosci-bezposrednie-w-roku-2019-informacje/platnosci-zwiazane-z-produkcja/platnosci-zwiazane-do-powierzchni-upraw/platnosc-do-powierzchni-uprawy-konopi-wloknistych.html?fbclid=IwAR0kbBIx7dxRG44VAyUfTxmdtdZfaKFnPzD5InhH_tfmiIhZTEZDW0SZPNg